
36 mladih iz Europe okupilo se početkom rujna u Samoboru da bi razgovarali, raspravljali i učili o ravnopravnosti muškaraca i žena, s naglaskom na prikazivanju muškaraca i žena u medijima. Od 2. do 9. rujna mladi iz Češke, Francuske, Grčke, Italije, Litve i Hrvatske istraživali su temu rodne ravnopravnosti i razgovarali o istoj sa stanovnicima Samobora te isto tako s poduzetnicama iz Kluba poduzetnica Samobor.
Tijekom 8 dana otkrivali su i uspoređivali kako se trenutno prikazuju muškarci i žene u medijima, koje uloge muškarci i žene imaju u različitim europskim zemljama, kakvu bi sliku muškaraca i žena željeli vidjeti u medijima i u stvarnome životu.
Kroz različite principe rada mladi su došli do zaključka kako je potrebno raditi na osvješćivanju rodnih stereotipa koji su prisutni u svakodnevnome životu: od pristupa odgoju djece do prosuđivanja vještina, sposobnosti i kompetencija na temelju spolnih/rodnih identiteta.
Na kraju razmjene, mladi su osmislili aktivnosti osvješćivanja rodnih stereotipa koje su onda i proveli u Samoboru, a s ciljem da ih ponove u svojim lokalnim zajednicama. Tako su u sklopu razmjene nastale: 1. razglednice o rodnoj ravnopravnosti; 2. video radovi o zamijenjenim rodnim ulogama; 3. pitanja za propitivanje rodne ravnopravnosti; 4. književno-glazbeni performans o rodnoj ravnopravnosti i 5. Inicijativa za propitivanje rodne ravnopravnosti na društvenim mrežama uz #swap42day (Instagram, Facebook).
Filmove nastale u sklopu projekta možete pogledati na Youtubeu:
Film Titanic iz druge perspektive
Ah, ta ljubav: zamijenjene uloge muškaraca i žena
Pitanja za propitivanje rodne ravnopravnosti
Pitanja možete i sami postaviti osobama oko sebe i propitati njihovo viđenje rodne ravnopravnosti.
- Trebaš promijeniti gume na autu zbog godišnjeg doba. Automehaničarka se može za to pobrinuti. Bi li joj povjerio / povjerila taj posao?
- Zamisli da tvoje dijete kreće u vrtić i možeš izabrati između vrtića koji je blizu i u kojemu radi muškarac i drugoga vrtića koji je 20 minuta dalje a u kojemu radi žena. Koji bi izabrao / izabrala?
- Bi li se mijenjao sa svojom suprugom na jedan dan za sve poslove koje radi ona?
- Što misliš o tome da žena bude svećenica?
- U gradu je samo jedna vozačica autobusa. Zašto misliš da je tome tako?
- Zamisli da ti sin kaže da se želi igrati s lutkama. Bi li mu kupio /kupila lutku?
- Zamisli djevojku koja želi odrezati kosu ili ne želi imati dugu kosu. Što prvo pomisliš o toj djevojci?
- Tvoja prijateljica želi zaprositi svoga dečka. Što misliš o tome?
Kroz različite aktivnosti, mladi su također usavršavali svoje vještine rada u timu, predstavljanja rezultata i spoznaja u timu, korištenja različitih alata za izražavanje svojih ideja, promišljanje problema iz različitih perspektiva, aktivnoga slušanja i otvorene, tolerantne komunikacije.
Po povratku u svoje zemlje, mladi će nastaviti raditi na diseminaciji spoznaja s projekta, bogatiji za iskustvo rada u međunarodnome okruženju, s vršnjacima iz različitih zemalja, te bogatiji za uvid u temu rodne ravnopravnosti u različitim europskim društvima. Mladi nastavljaju širiti ideje važnosti rodne ravnopravnosti i ravnopravnoga predstavljanja muškaraca i žena u medijima.
Razmjena mladih sufinancirana je sredstvima programa Europske unije, Erasmus+. Razmjenu su organizirale udruge Lokalna akcijska grupa „SAVA“, Asociacija „Tavo Europa “, United Societies Of Balkans, Jump in, European Youth Centre Břeclav z.s. i Parcours le Monde - Sud Ouest.